Jak objawiają się hemoroidy?

W przypadku absolutnie każdej jednostki chorobowe bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na rokowania oraz jakość stosowanych metod leczniczych, jest odpowiednio szybkie wykrycie i zdiagnozowanie problemu. Niektóre przypadłości jak nowotwory diagnozuje się zdecydowanie później i rzadziej, inne jak cukrzyca czy żylaki, możliwe są do stwierdzenia przy bardzo prostych badaniach i obserwacjach. W przypadku żylaków odbytu już bardzo podstawowe sygnały, które odczuwa pacjent w przypadku codziennej toalety, mogą być wystarczającym przejawem problemów i możliwości wystąpienia długotrwałej choroby hemoroidalnej.

Obserwacja i samobadanie

Zazwyczaj podstawą odpowiednio szybkiego wykrywania takich przypadłości jak żylaki odbytu czy guzki przy węzłach chłonnych lub inne dziwne zgrubienia, jest obserwacja i świadome samobadanie. Aby prawidłowo zdiagnozować hemoroidy, trzeba przede wszystkim wiedzieć, w jaki sposób powstają ich chorobowe zmiany. Hemoroid sam w sobie, zdrowy i sprawnie działający, to niewielka komora o dużej rozciągliwości i silnie ukrwiona, napełniająca się i opróżniająca w momencie wypróżniania – głównie podczas skurczy mięśnia zwieracza odbytnicy. Problemem staje się dopiero hemoroid, którego praca zostaje zaburzona z jednego z kilku podstawowych powodów. Wystarczy wiedzieć, jak objawiają się hemoroidy, aby dostatecznie szybko zareagować i umówić się na konsultację z proktologiem.

Wizyta u specjalisty jest oczywiście wskazana nawet przy najdrobniejszych objawach, mogących sugerować powstanie choroby hemoroidalnej. Jej zdiagnozowanie na pierwszym lub drugim stopniu pozwoli proktologowi na przepisanie leków i rozwiązanie problemu bez większej ingerencji. Żylaki odbytu zdiagnozowane dopiero w ich trzecim lub czwartym stopniu przeważnie wymagają interwencji operacyjnej. Podstawą do szybkiego i krótkiego procesu leczenia jest więc jak zwykle sam pacjent, który musi być czujny. Jeśli wie, jak objawiają się hemoroidy, o wiele bardziej prawdopodobnym jest, że nie zignoruje pierwszych sygnałów, jakie wysyła mu jego organizm. Do najczęściej występujących objawów choroby hemoroidalnej zaliczyć trzeba bez wątpienia:

  • świąd okolic odbytu – jest to jeden z pierwszych oczywistych sygnałów, że z równowagą bakteryjną okolic krocza i odbytu nie wszystko jest w porządku, a sam świąd może pojawić się jeszcze na długo przed widocznym pojawieniem się pierwszego żylaka,
  • nawet najmniejsze drobinki krwi w stolcu – tutaj reakcja powinna być natychmiastowa, albowiem przyczyny takiego krwawienia mogą być o wiele poważniejsze aniżeli hemoroidalne,
  • poczucie, że nie można się do końca wypróżnić,
  • bolesność podczas oddawania stolca,
  • namacalne zgrubienia, guzki i inne wypukłości okolic odbytu.