Co kupić na hemoroidy w aptece?

Żylaki odbytu to według różnych statystyk problem nawet co drugiego dorosłego Polaka, chociaż jest to bez wątpienia problem w dużym stopniu ukryty, albowiem zdecydowana większość osób nie chce mówić o nim ani się do niego przyznawać. Rozwiązaniem dla większości ludzi mierzących się z tym intymnym i nieprzyjemnym problemem jest oczywiście stosowanie szeroko dostępnej bez recepty gamy produktów farmakologicznych. Niektóre z nich wykazują bardzo wysoką skuteczność, inne mogą być stosowane tylko w określonych przypadkach. Dopasowanie idealnego kremu albo maści czy też czopka z substancjami aktywnymi do konkretnego stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej wymaga jednak konsultacji z proktologiem albo przynajmniej bardzo dobrej wiedzy na temat tego, jak z hemoroidami sobie radzić.

Produkty dostępne w aptece

Substancje czynne, suplementy oraz produkty lecznicze dostępne w aptece, także bez recepty, mają bardzo różne zastosowanie i już na tym etapie trzeba wiedzieć, co kupić na hemoroidy, z którymi ma się problem. Leki działające przeciwko żylakom odbytu podzielić można bowiem na cztery kategorie:

 • leki przeciwbólowe działające miejscowo, a więc znieczulające okolice odbytu oraz ewentualnie działające przeciwświądowo,
 • leki przeciwzapalne, które działają przede wszystkim na przyczynę powstania żylaka, zmniejszając stan zapalny i obrzęk w okolicy danego hemoroidu, ale skuteczne są tylko przy dwóch pierwszych stopniach zaawansowania choroby,
 • preparaty z substancjami czynnymi w składzie opartymi na syntetycznych środkach,
 • preparaty ziołowe ProctoVitale, zawierające w składzie takie substancje jak wyciągi z kasztanowca lub pączków topoli, balsam peruwiański czy kwiat nagietka.

Samodzielny wybór idealnego leku musi być jednak poprzedzony odpowiednim badaniem. Stan zaawansowania choroby można próbować ocenić na początku samodzielnie – tak długo jak nie występuje krwawienie wraz z oddawaniem stolca, a żylak jest wyczuwalny poprzez ból tylko i wyłącznie w momencie wypróżnienia i natychmiast wraca do normalnej formy, proktolog może okazać się zbędny.

Warto jednak w każdym takim momencie przystąpić do natychmiastowego działania. Oprócz wizyty w aptece jest to na pewno uświadomienie sobie, że spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej drastycznie zwiększa ryzyko pojawienia się choroby hemoroidalnej, podobnie jak dieta bogata w alkohole i tłuszcze, a uboga w warzywa i owoce będące naturalnym źródłem witamin i błonnika.

Ostatecznie nawet przy pierwszym i drugim stopniu zaawansowania hemoroidy można i trzeba leczyć z pomocą maści lub czopków dostępnych w aptece, także bez recepty. Zastanawiając się, co kupić na hemoroidy, warto pamiętać o tym, aby preparat lub krem wybrany w aptece posiadał minimum:

 • substancje działające przeciwzapalnie,
 • działanie przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe, dla poprawienia stanu naczyń krwionośnych,
 • działanie rozkurczające, zapobiegające zaparciom,
 • czynniki działające przeciwświądowo i przeciwbólowo.
4.8 (96.67%) 6 głosów pod wpisem

5 odpowiedzi do “Co kupić na hemoroidy w aptece?”

 1. Ja piję zioła Procto Vitale, które pomogły mi unormować moje trawienie i żylaki jakby samoistnie się wchłaniają…czasami pomagam sobie kremem aesculan, ale raczej stawiam na naturalne sposoby.

 2. Znacie jakieś dobre domowe sposoby na żylaki? Najgorzej jest w nocy, często budzi mnie ostry przeszywający ból w okolicach odbytu… jak sobie ulżyć?

 3. Proktolog? Nie wiedziałam, że są tacy specjaliści ! Chyba będę musiał się zapisać na wizytę bo już nie wytrzymuję z bólem. Jest to dla mnie też dość krępujące. Nawet żonie nie powiedziałem o moich dolegliwościach…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *