Co na hemoroidy zewnętrzne?

co na hemoroidy

Wiele osób, nawet w dość młodym wieku skarży się obecnie na żylaki odbytu zewnętrzne. Jest to bolesna i dość wstydliwa przypadłość, która może mieć różne podłoża. Niektórzy narażeni są na tego typu żylaki z przyczyn genetycznych, a inni samodzielnie doprowadzają do tego stanu, prowadząc niewłaściwy styl życia. Często jest to siedzący tryb pracy, dieta uboga w błonnik, słabe nawadnianie organizmu, otyłość oraz brak sportu na co dzień.

Jakie są objawy hemoroidów?

Wiele osób na początku nie jest w stanie zorientować się, że cierpi na żylaki odbytu. Pierwsze ich symptomy to po prostu świąd w okolicach odbytu i delikatne pieczenie. Z czasem pojawiają się coraz gorsze zaparcia i dolegliwości bólowe podczas oddawania stolca. Wiele osób skarży się również na dużą ilość wilgoci w okolicach odbytu. Niekiedy żylaki pękają lub ulegają uszkodzeniu podczas intensywnego parcia i wówczas na papierze toaletowym można zaobserwować niewielkie ilości krwi. Wiele osób właśnie wtedy udaje się do lekarza, ponieważ obawiają się nowotworów, które miewają podobne objawy [czytaj więcej].

Co na hemoroidy zewnętrzne stosować można w warunkach domowych?

Wiele osób walczy ze swoimi żylakami odbytu naturalnymi sposobami w warunkach domowych, ponieważ obawiają się one wizyty u lekarza specjalisty, lub po prostu wstydzą swojego problemu. Co na hemoroidy zewnętrzne można w takiej sytuacji stosować?

  • Przede wszystkim, zaleca się maści dostępne w aptece, bez recepty. Są to maści na bazie kasztanowca, z dodatkiem różnego rodzaju ziół. Działają one bardzo kojąco i powodują obkurczanie się naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych.
  • Poleca się również nasiadówki, z dodatkiem kory dębu, oczaru wirginijskiego, nagietka, czy rumianku. Taka nasiadówka powinna trwać około dziesięciu minut.
  • Bardzo ważna jest odpowiednia higiena osobista. Najlepiej myć odbyt ciepłą wodą, ale nie gorącą. Powinno to powodować obkurczanie się żylaków zewnętrznych oraz zmniejszenie dolegliwości.
  • W aptece można zakupić również czopki doodbytnicze, najczęściej składające się z naturalnych składników. Ich użycie lepiej jednak konsultować z lekarzem.

Kiedy pacjenci zastanawiają się co na hemoroidy zewnętrzne, często zapominają również o tym, że warto jest nieco zmienić swoją dietę. Powinna ona przeciwdziałać zaparciom. Bardzo ważne jest więc, aby spożywać spore ilości błonnika pokarmowego, który jest obecny w owocach i warzywach oraz ProctoVitale. Oczywiście, nie można doprowadzać do biegunek, ponieważ one nie są również wskazane. Samodzielnie nie powinno się przyjmować w takiej sytuacji żadnych leków powodujących rozwolnienia.

Zaleca się, aby osoby cierpiące z powodu zewnętrznych hemoroidów wypijały spore ilości wody mineralnej niegazowanej. Najlepiej, żeby było to około dwóch i pół litra. Nawodnienie powoduje, że również stolec jest znacznie rzadszy i bez problemów i większego parcia przedostaje się on przez jelita i odbyt. Kiedy żylaki zewnętrzne są dość bolesne i nie przechodzą pomimo domowych sposobów, warto skonsultować się z lekarzem proktologiem, który być może zleci inną metodę leczenia.

Zostaw ocenę.

5 odpowiedzi do “Co na hemoroidy zewnętrzne?”

  1. Ja polecam Procto Vitale, mieszankę ziół, która działa obkurczająco i łagodząco na nasze hemoroidy. Mi naprawdę pomagają i nie bolą mnie już tak mocno okolice odbytu. Pomagam sobie też okładami z lodu.

  2. Nasiadówka? Nie wiedziałam że tak to się nazywa. Ale staram się robić takie nasiadówki z rumiankiem. Bardzo mi pomogły swego czasu. Na szczęście problem hemoroidów jest już za mną… dzięki maściom z kasztanowca 🙂 świetny w walce z hemo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *