Do kogo i kiedy udać się z hemoroidami?

Problem dyskomfortu psychicznego w procesie leczenia chorób wenerycznych jest całkowicie zrozumiały, ale także hemoroidy, chociaż nie wynikają z rozwiązłości ani łamania żadnych reguł funkcjonowania w społeczności – są również powodem do dużego wstydu. Z tego względu wiele osób odwleka w nieskończoność wizytę u specjalisty, który byłby w stanie szybko i skutecznie ocenić faktyczny stopień zaawansowania choroby. Hemoroidy, dopóki nie pojawi się w nich stan zapalny, funkcjonują normalnie podczas wypróżniania i większość osób nawet nie ma świadomości ich istnienia oraz pracy. Hemoroidy przypominają o swojej obecności dopiero w momencie, gdy przestają funkcjonować prawidłowo, napełniają się krwią, rozciągają się ich ścianki, a jeśli zostaną zbyt mocno podrażnione – mogą krwawić, sączyć ropę lub nawet wywoływać skrzepy i martwicę.

Jest to więc przypadłość, której nie należy absolutnie bagatelizować, ale przez wstydliwą naturę żylaki odbytu stanowią dla wielu ludzi ogromną barierę. Spora część chorych na powracające żylaki decyduje się więc na samodzielne leczenie licznymi maściami, kremami czy czopkami dostępnymi w aptekach bez recepty – głównie są to maści przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i zapobiegające świądowi oraz przeciwbólowe. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązania pomagają tylko przy bardzo podstawowym stopniu zaawansowania choroby. Przy wyższych stopniach zaawansowania trzeba wiedzieć, do kogo z hemoroidami się udać i zapisać się na wizytę jak najszybciej.

Pomoc specjalisty

Specjalista proktolog to lekarz, który zajmuje się różnymi stanami chorobowymi jelita grubego oraz odbytu, ma więc ogromne doświadczenie zawodowe i specjalistyczne wykształcenie, dzięki któremu jest w stanie bardzo skutecznie ocenić stopień zaawansowania choroby hemoroidalnej, a także dostosować metody lecznicze czy przepisane preparaty farmakologiczne do tego stanu. Wiedząc już, do kogo z hemoroidami trzeba się zapisać, warto mieć świadomość, jak wygląda przeciętne badanie u proktologa na obecność żylaków odbytu:

  • konieczne jest przeprowadzenie wywiadu, na podstawie którego lekarz jest w stanie ocenić poziom ryzyka wystąpienia żylaków odbytu u danego pacjenta oraz wskazania mu ewentualnych obszarów codziennego funkcjonowania wymagających poprawy,
  • pacjent układa się w pozycji bocznej – w odróżnieniu od obowiązującej przed latami, mało komfortowej pozycji kolankowo-łokciowej – w celu umożliwienia proktologowi badania palcem wnętrza odbytnicy,
  • wykonanie badań anoskopem, dzięki którym proktolog jest w stanie dostrzec nawet najmniejsze, nie występujące jeszcze w drodze badania fizycznego, patologie hemoroidów.

Zadanie proktologa przy początkowych i rzadko nawracających żylakach odbytu ogranicza się przeważnie do sugestii co do ćwiczeń, diety czy zmiany stylu życia pacjenta oraz przepisania stosownych maści, kremów czy leków. Jeśli chodzi o dietę – najczęściej zalecane jest wzbogacenie swojej diety o błonnik naturalny np. w postaci mieszanki ziół Procto Vitale. O wiele trudniejsze zadanie czeka proktologów, którzy mają do czynienia z pacjentami w mocno zaawansowanym stadium choroby hemoroidalnej. Pomoc im przeważnie możliwa jest tylko i wyłącznie po zastosowaniu odpowiednich metod operacyjnych i chirurgicznych.

Zostaw ocenę.

5 odpowiedzi do “Do kogo i kiedy udać się z hemoroidami?”

  1. hmm mi powoli przechodzą, bo smaruję maściami na bazie kasztanowca i nagietka. Sama sobie swoje naturalne kosmetyki. Rumianek też pomaga. Ogólnie warto zwrócić się do natury po remedium na nasze problemy

    1. W takim razie jak polecam zioła Procto Vitale, opakowanie zawiera liście szałwii lekarskiej, ziela rdestu ptasiego, ziela skrzepu oraz korzenie prawoślazu – ja już miesiąc piję te ziółka i czuję jak moje trawienie uległo poprawie, stolce w lepszym stanie i samopoczucie też skoczyło. No i w nocy już nie wstaje z bólu.

  2. Ja idę w środę do proktologa, ciekawe co powie. Trochę zwlekałem bo to dość wstydliwy problem. Ale zdrowie jest dla mnie bardzo ważne, muszę coś z tym zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *