Implanty zębowe? Ciesz się pełnym uśmiechem

Implant zębowy

Implanty zębowe mają aż kilka rodzajów. O tym, jaki zostanie zamocowany u pacjenta decyduje lekarz. Wybiera spośród kilku materiałów. Najpopularniejszym jest tytan, który wykazuje największą trwałość, jednak jego oponenci wskazują na niższą wartość estetyczną, a nawet możliwość odsłonięcie ich przez obniżenie się linii dziąseł, co jest zjawiskiem występującym właśnie przy implantach tytanowych. Innym rodzajem są cyrkonowe, które wykazują większą wartość estetyczną, ponieważ przypominają naturalne zęby. Nie zmieniają też smaku potraw ani nie mają wpływu na inne reakcje. Sam materiał implantu to nie wszystko. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Implanty zębowe- rodzaje

Implanty zębowe różnią się nie tylko tworzywem, wykorzystywanym w procesie produkcji.

Pod uwagę bierze się również inne czynniki, dlatego wyróżniamy ich następujące rodzaje:

  • implanty zębowe BICON, należą do najkrótszych, dlatego wzbogacają znacząco ofertę, jaką może zaproponować implantologia. Znajdują zastosowanie u pacjentów, u których do tej pory wykorzystywano alternatywy implantów, czyli mosty albo protezy,
  • implanty zębowe Bego mają budowę śruby, dostępnych jest kilka odmian, które zróżnicowane są pod względem powierzchni, platformy oraz kształtu,
  • implanty zębowe Astra gwarantują największą trwałość i odporność na uszkodzenia. Mają kilka form, przez co łatwiej można dopasować je do pacjenta.

Uśmiech z implantem zębowym

Implanty stomatologiczne-  kto z nich korzysta?

Implanty stomatologiczne przeznaczone są dla osób pełnoletnich, a minimalny wiek, w którym mogą zostać założone to między 20 a 25 rokiem życia, kiedy zakończony zostaje proces formowania się kości szczękowej. Implanty zębów zakładane są w miejsce ubytków (co najmniej jednego), ale również u pacjentów, którzy nie mają już wcale stałych zębów.

Implanty zębów- przeciwwskazania medyczne do zabiegu

Zabieg jest inwazyjny, dlatego w trakcie wywiadu należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Mieszą się w nich choroby przewlekłe (osteoporoza, cukrzyca), jak i miejscowe trudności, których usunięcie może spowodować wykonanie zabiegu (np. próchnica). Implantów nie można zakładać u pacjentek w ciąży.

Implanty stomatologiczne-  procedura zabiegowa

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, wykonaniu ewentualnych badań i ustaleniu rodzaju wszczepianego implantu, można wskazać termin zabiegu i rozpocząć przygotowania. Przed wszczepieniem implantu pacjent nie powinien palić papierosów, a jego wszystkie zęby muszą być całkowicie zdrowe. W dniu zabiegu wykonuje się znieczulenie miejscowe, po czym nawierca otwór w dziąśle, w którym umieszczane są implanty zębów, czyli sztuczne korzenie.

Następnie zostaje przeprowadzone zaszycie rany, a w miejsce ubytku wstawiane są tymczasowe zęby. Implanty goją się około sześciu miesięcy, w trakcie których należy stosować się do zaleceń lekarskich. Sam zabieg zajmuje od pół do dwóch godzin. W zależności od sprawności lekarza, rodzaju wszczepianego implantu czy indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Implanty stomatologiczne

Implanty zębowe- wskazania medyczne

O implanty zębowe należy właściwie dbać, by proces rekonwalescencji przebiegał prawidłowo. Co należy robić? Przede wszystkim na jakiś czas należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek, zwłaszcza alkoholu i tytoniu. Zaraz po wykonaniu zabiegu nie można też intensywnie ćwiczyć, a do dwóch godzin po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego niewskazane jest spożywanie posiłków z twardymi i ostrymi dodatkami. Lepiej też nie pić gorących napoi. Zęby można umyć dopiero drugiego dnia, używając do tego celu miękkiej szczoteczki.

5 (100%) 12 głosów pod wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *