Jak leczyć żylaki odbytu?

Coraz więcej osób, nawet w młodym wieku, skarży się obecnie na dyskomfort i ból spowodowane żylakami odbytu. Jest to wstydliwa i przykra dolegliwość, która dotyka bardzo wiele osób. Może być ona spowodowana czynnikami genetycznymi lub po prostu prowadzeniem niewłaściwego trybu życia. Z pewnością z żylakami odbytu można jednak skutecznie walczyć i dość szybko pozbyć się tego kłopotu.

Dlaczego pojawiają się żylaki odbytu?

Każdy człowiek posiada naczynia krwionośne w okolicach swojego odbytu, zwane hemoroidami. Kiedy dochodzi do ich przekrwienia i poszerzenia się, tworzą się bolesne guzki, zwane właśnie żylakami. Czynnikiem może być genetyka, ale również nadwaga, nieprawidłowy sposób odżywiania się, brak wystarczającej ilości wypijanych płynów oraz siedzący tryb życia. Najczęściej na bolesne zewnętrzne żylaki odbytu skarżą się właśnie osoby, które w pracy siedzą przez wiele godzin przed komputerem lub za kierownicą. Poza tym, z uwagi na silny nacisk na te naczynia krwionośne, problem ten dotyczy również często kobiet w ciąży. Znika on jednak zazwyczaj po urodzeniu dziecka.

Jak leczyć żylaki odbytu?

Istnieje wiele sposobów pozbycia się bolesnych żylaków odbytu. Można na przykład zdecydować się na środki dostępne bez recepty w aptece, takie jak:

  • czopki,
  • maści z wyciągiem z kasztanowca lub nagietka,
  • zioła ProctoVitale,
  • żele łagodzące i chłodzące,
  • nasiadówki z kory dębu,
  • tabletki o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne.

Poza samymi lekami, można również zdecydować się na zmianę swojego sposobu żywienia. Przede wszystkim, zaleca się, aby spożywać jak największe ilości naturalnego błonnika pokarmowego. Jest on zawarty w skórkach owoców oraz warzyw, jak również w ziarnach, między innymi w płatkach owsianych. Koniecznie należy również zadbać o odpowiedni bilans wodny. Lekarze zalecają, aby wypijać minimum dwa i pół litra wody mineralnej niegazowanej każdego dnia. Dzięki niej, stolec jest bardziej wilgotny i luźny i nie wymaga silnego parcia odbytu.

Wiele osób zastanawia się, jak leczyć żylaki odbytu specjalistycznie. Oczywiście, istnieje wiele możliwości, jednakże o tym, jak leczyć żylaki odbytu decyduje już lekarz. Jeżeli zaleca on jedynie zmianę diety oraz farmakologię, warto go posłuchać. Najczęściej proktolog, który zajmuje się dolegliwościami ze strony żylaków odbytu, wykonuje anoskopię. Jest to badanie wziernikiem końcowej części odbytu. Wówczas może zdecydować o wykonaniu zabiegu.

Najczęściej w Polsce z żylakami odbytu walczy się za pomocą gumowania. Na żylaki nakłada się po prostu gumki, które powodują brak możliwości dopływu krwi i obumarcie żylaka. Po kilku dniach, odpada on, co jest całkowicie bezbolesne. Zabieg jest nieinwazyjny i zaraz po nim można wrócić z powodzeniem do swojej pracy. Poza tym, niekiedy lekarze zalecają skleroterapię, czyli zastrzyk, który podaje się pod śluzówkę. Zawiera on specjalistyczną piankę, która powoduje powstanie zakrzepu. Zabieg ten jest skuteczny jedynie w przypadku niewielkich żylaków odbytu. Poza tym, lekarze niekiedy decydują się również na operacyjne usunięcie żylaków lub na laseroterapię. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Niestety, żaden z zabiegów walczących z żylakami odbytu nie jest refundowany w Polsce przez Narodowy Fundusz Zdrowia i pacjenci muszą pokrywać je z własnych kieszeni. Na szczęście, koszty zabiegów najczęściej ograniczają się do kilkuset złotych. Warto zdecydować się na wizytę u specjalisty jak najszybciej, ponieważ często sama farmakologia w połączeniu ze zmianą diety działają cuda.

Zostaw ocenę.

5 odpowiedzi do “Jak leczyć żylaki odbytu?”

  1. Ja bym wolała bezinwazyjnie pozbyć się żylaków, na razie rozpoczęłam kurację Procto Vitale, mieszanką ziół, która w czasie 120 dniowej pomaga pozbyć się hemoroidów. Zobaczymy co będzie dalej 🙂

  2. Słuchajcie ! Odkryłam super sposób na żylaki: sport :))))))) wiem że to zabrzmi śmiesznie, ale to prawda. Regularne uprawianie sportów dobrze wpływa na krążenie a co za tym idzie ogranicza powstawanie żylaków.

  3. a to gumowanie bardzo boli? Jakoś ciężko wyobrazić mi sobie jak lekarz to robi. Bardzo się krępuję takich zabiegów 🙁

  4. Strasznie bolą te żylaki :(((( polecicie jakąś dobrą maść? Używam Posterisanu ale pomaga na chwilę a potem znowu boli. Może mieszać to z paracetamolem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *