Jaki lekarz leczy żylaki odbytu?

Wiele osób boryka się obecnie ze wstydliwym problemem, jakim są żylaki odbytu. Często chorzy wstydzą się przyznać do swojego problemu przed wszystkimi i zwlekają z wizytą u lekarza. Oczywiście, we wczesnym stadium faktycznie można samodzielnie walczyć z żylakami odbytu, jednakże później stają się one już poważnym problemem i pomoc lekarska jest niezbędna. Żylaki odbytu to po prostu nieprawidłowo funkcjonujące naczynia krwionośne znajdujące się w okolicach odbytu, w których zatrzymuje się krew i które znacznie poszerzają się. Uniemożliwiają one prawidłowe wydalanie i jednocześnie powodują znaczny ból i dyskomfort. Z czasem mogą nawet pękać.

Kto najczęściej cierpi z powodu żylaków odbytu?

Okazuje się, że zarówno czynniki genetyczne, jak i inne mają tutaj znacznie. Najczęściej osoby otyłe, które prowadzą mało aktywny tryb życia i dużo siedzą, skarżą się na ten problem (więcej o przyczynach). Poza tym, wpływ na żylaki odbytu ma również nieprawidłowa dieta, uboga w błonnik pokarmowy (Błonnik naturalny możemy suplementować np. w postaci ziół Procto Vitale). Wiele osób, które cierpią na ten problem zastanawia się jaki lekarz leczy żylaki odbytu.

Na początek, należy udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Niekiedy jest on w stanie samodzielnie wykonać badanie palcem i zdecydować o zastosowanej terapii. W przypadku żylaków pierwszego i drugiego stopnia, z powodzeniem powinny wystarczyć przepisane przez niego leki:

  • tabletki doustne,
  • czopki doodbytnicze,
  • maści na bazie kasztanowca i nagietka,
  • żele chłodzące i łagodzące,
  • nasiadówki z rumianku, czy kory dębu.

Wiele osób już po takim leczeniu odczuwa sporą ulgę i żylaki faktycznie znikają. Kiedy jednak po kilku tygodniach problem nie znika, należy wrócić do lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on wskazać jaki lekarz leczy żylaki odbytu i wypisać skierowanie do proktologa. Jest to specjalista, który zajmuje się tym problemem. Można również dowiedzieć się, jaki lekarz leczy żylaki odbytu prywatnie i umówić się na odpłatą wizytę. Wszystko zależy od nasilenia się dolegliwości.

Do wizyty u proktologa nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Należy oczywiście zachować podstawy higieny osobistej. Badania wykonane przez proktologa są bezbolesne i nie wymagają żadnych przygotowań. Na początek, lekarz wykonuje badanie palcem. Pacjent powinien wówczas przyjąć pozycję leżącą na lewym boku. Jeżeli lekarz nie jest pewien, niekiedy decyduje się na wykonanie anoskopii, czyli badania wziernikiem odbytu. Wówczas uzyskuje już pełen obraz i może podjąć decyzję co do dalszego leczenia.

Niekiedy żylaki odbytu wymagają wykonania zabiegu, na przykład gumkowania, czy skleroterapii. Bywa, że lekarz zaleca laserowe usuwanie żylaków lub też zabieg chirurgiczny. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Nie powinno się jednak z wizytą zwlekać, ponieważ może to przynieść skutki w postaci pogłębienia się problemu i większej bolesności. Żylaków można zaś pozbyć się szybko i bezboleśnie.

Zostaw ocenę.

6 odpowiedzi do “Jaki lekarz leczy żylaki odbytu?”

  1. Czopków nie wspominam zbyt przyjemnie, zresztą ogólnie leczenie żylaków nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Ale nie wiedziałam, że można laserowo wyciąć żylaki. Dobrze wiedzieć.

  2. Słyszałam o ziołach Procto Vitale, ponoć ziołowy specyfik, który pomaga na żylaki. Ktoś coś słyszał o tym albo używał? Zastanawiam się czy moc natury jest na tyle silna żeby cofnąć istniejące już żylaki.

  3. ja już mam zaawansowaną postać, żylaki wypadające, w poniedziałek mam wizytę u proktologa.. ciekawe jak to będzie. Chcę się pozbyć tego paskudztwa. Boli jak cholera.

  4. Najgorszy to jest ból, który łapie nagle – mnie najczęściej łapie w nocy :/ nie zawsze wiem wtedy jak sobie z nim radzić. Macie jakieś skuteczne sposoby?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *