Żylak odbytu co robić?

Coraz więcej osób skarży się na dyskomfort i ból spowodowany żylakami odbytu, które potocznie nazywa się hemoroidami. Jest to choroba naczyń krwionośnych znajdujących się w okolicach odbytu, która jest bardzo nieprzyjemna. Choruje na nią wiele osób, w różnym wieku. Często na żylaki odbytu skarżą się również kobiety w ciąży, u których dochodzi do silnego nacisku na naczynia krwionośne. Poszerzają się one i napełniają krwią, co sprawia, że wydalanie staje się bolesne. Z czasem wokół odbytu powstają niewielkie, bolesne guzki, które mogą pękać.

Jak rozpoznać żylaki odbytu?

Najczęściej na samym początku pojawia się świąd i pieczenie w okolicach odbytu, które są bagatelizowane przez większość osób. Dopiero, kiedy na papierze toaletowym pojawia się krew lub pacjent wyczuje bolesne guzki, orientuje się, że ma żylaki odbytu. Wiele osób w takiej sytuacji zastanawia się – żylak odbytu co robić?

Przede wszystkim, należy zachować spokój, ponieważ w przypadku niewielkich żylaków pierwszego, czy drugiego stopnia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znikną one szybko, kiedy tylko wprowadzi się leczenie żylaków odbytu. Istnieje szereg domowych sposobów walki z żylakami odbytu:

  • właściwa dieta bogata w błonnik pokarmowy (np. picie ziół ProctoVitale),
  • picie sporej ilości wody mineralnej,
  • duża ilość sportu i aktywności fizycznej,
  • niezażywanie środków przeczyszczających, ale unikanie zaparć,
  • domowe nasiadówki z kory dębu lub nagietka.

Żylak odbytu co robić, kiedy domowe sposoby nie pomagają?

Wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Taka osoba zaleci odpowiednie tabletki, czopki lub maść lub też wypisze skierowanie do specjalisty, czyli proktologa. Nie należy się obawiać w żaden sposób takiej wizyty. Nie trzeba się do niej również w żaden szczególny sposób przygotowywać. Wystarczy jedynie odpowiednie zachowanie higieny. Lekarz najczęściej wykonuje na początku zwykłe badanie palcem. Jest ono bezbolesne i wymaga od pacjenta leżenia na lewym boku przez chwilę. Jeżeli nie jest pewien, czasami decyduje się na badanie wziernikiem, czyli anoskopię.

Taki lekarz doskonale wie, kiedy pojawia się żylak odbytu co robić. Być może zleci on leczenie farmakologiczne, a więc odpowiednie tabletki i maści. Może również zadecydować o konieczności przeprowadzenia prostego zabiegu gumowania lub skleroterapii. Niekiedy lekarze usuwają również żylaki odbytu chirurgicznie lub za pomocą lasera. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i zaawansowania stanu. Nie należy jednak zwlekać z wizytą u lekarza, ani się jej wstydzić, ponieważ może to jedynie spowodować pogorszenie się stanu żylaków oraz zwiększenie się bolesności i dyskomfortu. Proktolog każdego dnia spotyka się z takim problemem u różnych pacjentów.

Zostaw ocenę.

5 odpowiedzi do “Żylak odbytu co robić?”

  1. Ja polecam kurację z ziołami Procto Vitale – naprawdę fajnie działają w przypadku dolegliwości związanych z żylakami ale nie tylko. Dobrze też pić je zapobiegawczo. Działają antybakteryjne i przeciwzapalnie, rozkurczająco i realnie pomagają. Polecam każdemu taką kurację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *