Żylaki odbytu – jak wyglądają?

Na przykrą dolegliwość, jaką są bez wątpienia żylaki odbytu, cierpi coraz więcej dorosłych osób. Związana jest ona przede wszystkim z naszym siedzącym stylem życia oraz brakiem wystarczającej ilości aktywności fizycznej. W przypadku niektórych osób, można też mówić o genetycznej skłonności do powstawania bolących żylaków w odbycie. Ta przypadłość zdarza się również coraz częściej kobietom w ciąży, a spowodowana jest naciskiem na naczynia krwionośne, które nie są w stanie obkurczać się podczas parcia na stolec i napełniają się krwią oraz poszerzają. Wynika to z częstych zaparć, na które cierpią ciężarne.

Żylaki odbytu jak wyglądają

Nie jest to przyjemne, ponieważ najczęściej powstającym żylakom towarzyszą dolegliwości bólowe. Wiele osób uskarża się również na krew pojawiającą się na papierze toaletowym. Niektórzy zastanawiają się żylaki odbytu jak wyglądają. Okazuje się, że są to niewielkie guzki, które otaczają odbyt. Skóra jest pofałdowana i takie żylaki gromadzą się między nią. Każde parcie, czy naciśnięcie powoduje silny ból. W późniejszych stadiach, kiedy żylaki zaczynają wydostawać się na zewnątrz, stają się one bolesne również podczas siedzenia. Wówczas żylaki odbytu jak wyglądają można zaobserwować już przy pomocy lusterka. W Internecie można również znaleźć zdjęcia [zobacz artykuł na medonet.pl].

Jakie są objawy żylaków odbytu?

Wiele osób nie potrafi rozpoznać od razu, kiedy pojawiają się u nich żylaki odbytu. Do pierwszych objawów można bez wątpienia zaliczyć:

  • Świąd oraz pieczenie okolic odbytu. Wiele osób bagatelizuje ten sygnał, podczas gdy najczęściej oznacza on właśnie, że pojawiają się pierwsze żylaki.
  • Krew podczas podcierania się papierem toaletowym. Krew na papierze wynika najczęściej z podrażnionych lub pękających żylaków odbytu.
  • Ból podczas oddawania stolca. Ponieważ żylaki nie są w stanie obkurczać się i wypompowywać krwi, oddanie stolca może okazać się znacznie trudniejsze i dużo bardziej bolesne.

Kiedy tylko pojawią się jakieś objawy kojarzone z żylakami odbytu, warto zacząć działać. Przede wszystkim, nie powinno się dopuszczać do zaparć. Są one niebezpieczne. Oczywiście, nie można stosować również środków przeczyszczających, ponieważ bywają one pośrednią przyczyną żylaków. Przede wszystkim, do diety powinno się włączyć jak najwięcej błonnika pokarmowego (np. w postaci ziół Procto Vitale). Powoduje on skurcze jelit i pozwala na ich dokładne oczyszczenie się z resztek kałowych. Poza tym, bardzo ważne jest również picie sporej ilości płynów, a najlepiej wody mineralnej niegazowanej. Zaleca się wypijanie minimum dwóch i pół  litra w ciągu doby. Dzięki temu, treści kałowe są znacznie rzadsze i łatwiej jest im się wydostać.

Nie powinno się zbytnio napierać na odbyt i za wszelką cenę zmuszać do wydalania. Może to jedynie pogłębić stan żylaków i powodować dolegliwości bólowe. Ulgę i ukojenie mogą przynieść preparaty apteczne, jak na przykład maści z kasztanowca i żele chłodzące. Poza tym, często lekarze polecają również tabletki oraz czopki doodbytnicze. Popularną metodą okazują się być nasiadówki, na przykład z nagietkiem lub korą dębu. Wiele osób stosuje też ciepłe, ale nie gorące kąpiele. Kiedy powyższe metody nie skutkują, pozostaje jedynie wizyta u lekarza, który powinien zadecydować, jaka będzie metoda leczenia dokuczliwych żylaków odbytu.

Zostaw ocenę.

5 odpowiedzi do “Żylaki odbytu – jak wyglądają?”

  1. U mnie właśnie początkami była krew na papierze 🙁 bardzo się wtedy zmartwiłam, bo myślałam że to jakaś okropna choroba. Okazało się, że to żylaki. Poszłam do lekarza i zalecił mi gumkowanie czy jak to tam się nazywało. Taki zabieg wystarczał, teraz jeszcze profilaktycznie piję zioła Procto Vitale – po nich nie mam tylu zaparć co wcześniej i naprawdę czuję się lepiej

  2. Niestety ale przez moją niezdrową przeszłość nabawiłem się hemoroidów. Najgorszy jest świąd połączony z bólem – ani tego podrapać bo boli bardziej ani nic… istna męka. Może zgłosić się do lekarza? Czy można jakoś sobie pomóc domowymi sposobami?

  3. Lepiej zapobiegać niż leczyć – więcej sportu, zdrowego jedzenia i żadne żylaki Wam nie straszne. Unikajcie używek, żylaki kochają papierosy ! Zdrowy styl życia jest w cenie.

  4. Podobno warto stosować nasiadówki. Można do nich dodawać np. olejku miętowego ale nie tylko, polecam poczytać o tym, to prastary sposób naszych prababek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *